Lista aktualności Lista aktualności

#sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

NADLEŚNICTWO CHMIELNIK

przystępując do promocyjnej akcji społecznej pod nazwą "#sprzątaMY" zaprasza do udziału lokalne placówki szkolne i oświatowe (z terenu działania Nadleśnictwa) do zaangazowania się w ww. akcję. W akcji może brać udział mlodzież w wieku od 12 lat.

Powyższa akcja mająca na celu zaangażowanie społeczeństwa w aktywną działalność na rzecz polskiego leśnictwa i ochrony przyrody odbędzie się 20 września 2019 roku , w godzinach 11:30 do 13:30.

Nadleśnictwo zapewni uczestnikom akcji worki na śmieci , rękawiczki BHP oraz wyznaczy miejsca sprzątania i składowania zebranych śmieci.

Szczególowych informacji udzielają koordynatorzy akcji w Nadleśnictwie Chmielnik : ul. Leśna 72, 26-020 Chmielnik ; tel.041/354 30 47 w.42 lub bezpośrednio :

* Barbara Jarzębak - tel. 664 784 984

* Anna Wojciechowska -  tel. 501 293 084

 

Na terenie Nadleśnictwa Chmielnik, akcja #sprzątaMy planowana jest z udziałem uczniów trzech placówek oświatowych :

  1. Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Chmielniku

Lokalizacja sprzątania : Kompleks leśny przy siedzibie Nadleśnictwa Chmielnik
                                         i ulica Leśna

Współrzędne GPS sprzątanego terenu: X: 307185,41   Y: 622519,41

Godzina rozpoczęcia akcji: 11:30-13:30

Miejsce zbiórki: przy Szkole Podstawowej w Chmielniku              

                           (ul. Szkolna 7; 26-020Chmielnik)

 

  1. Szkoła Podstawowa w Drugni

Lokalizacja sprzątania : Kompleks leśny przy Arboretum i siedzibie Leśnictwa          

                                         Drugnia


Współrzędne GPS sprzątanego terenu: X: 311466,37   Y: 630353,73

Godzina rozpoczęcia akcji: 11:30-13:30

Miejsce zbiórki: przy Szkole Podstawowej w Drugni

                            (Drugnia 28 ,26-015 Pierzchnica)

 

 

  1. Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Kołaczkowicach

Lokalizacja sprzątania : drogi publiczne do kompleks leśnego leśnictwa Budy

                                    
Współrzędne GPS sprzątanego terenu: X: 294125,58  Y : 632647,65

Godzina rozpoczęcia akcji: 11:30-13:30

Miejsce zbiórki: przy Szkole Podstawowej w Kołaczkowicach

                            (Kołaczkowice 122, 28-100 Busko-Zdrój)

 

** Lokalizacja akcji  #sprzątamy umieszczono w  załącznikach (mapy)

 

 

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu! W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Zapraszamy na stronę www.lasy.gov.pl, gdzie dzięki specjalnej zakładce #sprzątaMY i przygotowanej w niej aplikacji mapowej każdy łatwo odnajdzie najbliższe mu biuro nadleśnictwa, w którym otrzyma szczegółowe informacje o akcji w swojej okolicy. Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych
i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.