Lista aktualności Lista aktualności

centralna akcja Straży Leśnej – „Bezpieczny Las 24”.

Mając na uwadze aktualną sytuację kryzysową, wynikającą z utrzymującego się zagrożenia pożarowego w lasach Nadleśnictwo Chmielnik przystapi do do centralnej akcji Straży Leśnej pod kryptonimem „Bezpieczny Las 24” w dniach od 27 maja do 5 czerwca br.

      W okresie zagrożenia pożarowego jednym z priorytetów Straży Leśnej, w ramach prowadzonych działań kontrolo – prewencyjnych, jest rozpoznawanie zagrożeń i zapobieganie celowym podpaleniom lasu, w tym również egzekwowanie od osób przebywających na terenach leśnych, zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami.

Akcja jest odpowiedzią na wyjątkowe (na tle poprzednich lat) zagrożenie pożarami w lasach. Sezon pożarowy w tym roku jest trudny ze względu na majowe upały i narastającą suszę. Dodatkowo towarzyszyły im przymrozki i wiatr, co powodowało dodatkowe wysuszenie ściółki i traw. Wiatr utrudnia prowadzenie akcji gaśniczej i powoduje szybkie, trudne do przewidzenia przenoszenie się pożaru.
W okresie trwania akcji leśnicy spodziewają się także większej liczby ludzi korzystających z lasów w związku z kolejnym przedłużonym weekendem.

          Ostatnie lata pokazują, że wśród przyczyn pożarów niestety nadal przeważają podpalenia – to 69% zdarzeń na terenie nadleśnictw RDLP w Radomiu. Istotne są też zaniedbania związane z użyciem ognia, rekreacją i wypalaniem roślinności – to
w sumie 13%. Na terenie RDLP w Radomiu w tym roku leśnicy odnotowali 48 pożarów o łącznej powierzchni 24,12 ha. W maju było ich aż 42 o łącznej powierzchni 22,79 ha. W kwietniu było to 5 pożarów o łącznej pow. 1,28 ha, a w marcu 1 pożar o pow. 0,05 ha. Dla porównania rok temu w maju było 26 pożarów o łącznej pow. 4,35 ha, a 2 lata temu 32 pożarów o łącznej pow. 8,50 ha. Dodatkowo w leśnych statystykach odnotowano w tym roku także 8 pożarów lasów niepaństwowych, zagrażających lasom państwowym, o łącznej powierzchni 3,39 ha. W ich gaszeniu brali udział leśnicy, w tym samoloty gaśnicze LP.

Najwięcej pożarów wydarzyło się w nadleśnictwach Radoszyce i Skarżysko (po 7), w Kielcach i Suchedniowie po 6, 4 w Radomiu, po 3 w Przysusze i Grójcu, po 2 w Kozienicach, Starachowicach i Zagnańsku oraz po 1 w Daleszycach, Dobieszynie, Jędrzejowie, Staszowie, Stąporkowie i Włoszczowie.

Największy pożar w tym roku wydarzył się 17 maja na terenie Nadleśnictwa Kielce w leśnictwie Sojawa w okolicach Snochowic (zachodni skraj Puszczy Świętokrzyskiej). Spłonęło wówczas 14 ha lasu, a pożar gasiły 2 samoloty RDLP w Radomiu i 1 RDLP w Lublinie wykonując 32 zrzuty wody oraz 70 zastępów pożarniczych. Zaangażowanych było ponad 255 strażaków, przy wsparciu leśników i policji. Przyczyną pożaru było podpalenie. Pożar opanowano tego samego dnia, ale pomimo dozorowania jeszcze kilka razy rozpalał się ponownie, ostatecznie ugaszono go wykorzystując drona RDLP w Radomiu z kamerą na podczerwień, dzięki czemu wskazano miejsca, gdzie tlił się torf. Miejsca te ugaszono ostatecznie samolotem LP.

            W trakcie ww. stałych działań, a także prowadzonej akcji, Straż leśna w sposób stanowczy będzie reagować na wszelkie naruszenia przepisów przeciwpożarowych, które mogą spowodować pożar (na terenie lasu jak również w odległości do 100 m od niego) jego rozprzestrzenianie, utrudnianie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, o których również mowa w KW tj.: art. 82 § 1 pkt 1, 2, 9 i 11, § 2 pkt 6 i 10 oraz § 3–6, art. 82a § 1 i 2. W Nadleśnictwie Chmielnik  w czasie największego  zagrożenia pożarowego pomocą bedzie służyła Straż Leśna z ewentualnym wykorzystaniem wyposażenia m.in. bezzałogowymi statkami powietrznymi oraz urządzeniami służącymi do prowadzenia monitoringu wizyjnego.