Asset Publisher Asset Publisher

„ŚWIĘTO POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI Z NADLEŚNICTWEM CHMIELNIK”- CO NAM DAJE LAS

Niezapominajka jest kwiatem polskich łąk, leśnych uroczysk, bagien i torfowisk, rośnie nad brzegami strumieni, na obrzeżach lasów, oraz ogrodach i kwietnikach.

 

Niezapominajki
to są kwiatki z bajki!
Rosną nad potoczkiem,
patrzą żółtym oczkiem.

Gdy się płynie łódką,
Śmieją się cichutko
I szepcą mi skromnie:
„Nie zapomnij o mnie”.

 

20 maja 2023 roku na terenie  Zespołu Placówek Oświatowych w Piotrkowicach  pod patronatem Nadleśnictwa Chmielnik odbyło się Święto Polskiej Niezapominajki – „Co nam daje las”. To już kolejny miało miejsce to Święto ustanowione przez redaktora ŚP. Andrzeja Zalewskiego, który był honorowym obywatelem Chmielnika. Celem tego dnia jest promocja polskiej przyrody i kultywowanie pamięci o ważnych osobach, chwilach w naszym życiu,o ważnych dla nas osobach, miejscach i wydarzeniach.

Dzień Polskiej Niezapominajki to święto przyrody obchodzone corocznie w maju. Jest zachętą aby budować silne, głębokie więzy z najbliższymi i szczere przyjaźnie z ludźmi z otoczenia. Przypomina o szacunku jaki powinniśmy żywić dla przyrody "małej" i "wielkiej Ojczyzny". Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym podwórku, gminie czy mieście, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie.

Uroczystość w Piotrkowicach  rozpoczęła msza św. o godzinie 1130 , odprawiona w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach , podczas której w modlitwach polecono leśników,  dobro polskiej przyrody, Lasów Państwowych  i ŚP. Andrzeja Zalewskiego. Mszę świętą poprzedziło złożenie kwiatów i zniczy przed pomnikiem Śp. Andrzeja Zalewskiego w Chmielniku

Nadleśnictwo  Chmielnik wzorem lat ubiegłych przygotowało  stoisko na którym można  było sprawdzić swoją wiedzę w zakresie zagadnień przyrodniczo-leśnych. Duże zainteresowanie wzbudziło stoisko promocyjne Lasów Państwowych na którym  wystawiono do degustacji zdrową żywność pochodzenia leśnego pod hasłem „Dobre z lasu”.  Na stoisku przygotowano do degustacji społeczeństwu specjały „prosto z lasu” – smalec z dzika, kabanosy i kiełbasy z dziczyzny. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pasztety z dzika i jelenia podawane z dodatkiem żurawiny, borówki czy leśnych grzybków. Obok stoiska wystawiono ekspozycję fotograficzną Nadleśnictwa Chmielnik z ponad 20 lat organizowanego  Święta Polskiej Niezapominajki w Chmielniku. Tegoroczne Święto Polskiej Niezapominajki dofinansowało Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.

W tym czasie na scenie występowały dzieci z placówek oświatowych z terenu gminy Chmielnik. Imprezę uświetniły występy artystyczne dzieci i młodzieży przygotowane m.in.  Przedszkola :”Bajkowa Kraina w Chmielniku”,  „Mali Odkrywcy w Chmielniku”,  z Przedszkola Samorządowego w Chmielniku oraz występy 3 wokalistów ze Studia Piosenki Chmielnickiego Centrum Kultury. Na scenie wręczano nagrody z przeprowadzonych wcześniej licznych konkursów.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Chmielnik Zbigniew Mleczko wystąpił na scenie z krótką prezentacją oraz wręczył nagrody z rozstrzygniętych  konkursów : kulinarnego pt. „KANAPKA ZDROWIA” oraz  plastycznego pt. „CO NAM DAJE LAS”. Po swoim wystąpieniu zaprosił wszystkich obecnych na gorące danie czyli tradycyjny  „ Posiłek drwala”.

Taka forma spotkań edukacyjnych wpływa na zwiększenie świadomości ekologicznej dzieci, młodzieży i dorosłych; zachęca do bezpośredniego kontaktu z naturą; uwrażliwia na piękno otaczającej przyrody i dostrzeganie zagrożeń w naturalnym środowisku. 

           Należy cieszyć się, że Święto Polskiej Niezapominajki na stałe zagościło  w kalendarzu imprez organizowanych na terenie Miasta i Gminy Chmielnik .

 

O Święcie Polskiej Niezapominajki ukazały się informacje :

  1. https://kielce.tvp.pl/70004245/swieto-niezapominajki-ciekawa-propozycja-z-piotrkowic-kolo-chmielnika
  2. https://www.chmielnik.com/asp/swieto-polskiej-niezapominajki-w-piotrkowicach,18,artykul,1,10732
  3. http://chck.chmielnik.com/asp/swieto-polskiej-niezapominajki-w-piotrkowicach,239,artykul,1,2131