Wydarzenia
Dary Świętokrzyskich Lasów na Stadionie Leśnym w Kielcach
Pierwsza część to tradycyjnie grzybobranie z leśnikami. Natomiast od godziny 11 na Stadionie Leśnym w Kielcach będzie miał miejsce piknik z atrakcjami związanymi z promocją skarbów natury kryjących się w świętokrzyskich lasach. W programie – wyłonienie najlepszego grzybiarza, gotowanie z Jakubem Wolskim Hell's Kitchen, smaczna niespodzianka, muzyka myśliwska, leśne wystawy – tym razem wokół turystyki leśnej, atrakcje związane z leśnym pszczelarstwem, jarmark artykułów z darów natury, konkursy z nagrodami!
https://www.facebook.com/JakubWolski.HK6
Plenerowa impreza edukacyjno-promocyjna „Dary Świętokrzyskich Lasów" organizowana jest po raz ósmy przez świętokrzyskich leśników dla mieszkańców Kielc i regionu, a także turystów odwiedzających region oraz miłośników grzybobrania i innych darów lasów.
Wielkie grzybobranie
W niedzielę 18 września od wczesnego rana pod przewodnictwem świętokrzyskich leśników będzie miało miejsce grzybobranie. Trzy autokary rozwiozą uczestników do lasów nadleśnictw Daleszyce, Łagów i Zagnańsk. Zapraszamy również osoby, które przyjadą własnymi samochodami, rowerami lub przyjdą pieszo. Opiekę nad grzybiarzami będą sprawowali miejscowi leśnicy. Szczegółowe informacje w nadleśnictwach oraz RDLP w Radomiu.
Wyjazd z Kielc o godz. 8.00 z parkingu Kieleckiego Centrum Kultury, powrót około godz. 13 również na parking Kieleckiego Centrum Kultury.
Na najlepszych grzybiarzy, w poszczególnych nadleśnictwach czekają nagrody. Ze zbiorami zapraszamy też na Stadion Leśny w Kielcach. Przewidziana prezentacja zbiorów, wybór najlepszego grzybiarza i nauka rozpoznawania grzybów.
W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych/braku grzybów zapraszamy również do lasu – na spacery tematyczne z leśnikami!
Leśny piknik na Stadionie Leśnym w Kielcach
Od godziny 11 na Stadionie Leśny w Kielcach będzie miał miejsce Piknik z atrakcjami związanymi z promocją skarbów natury kryjących się w świętokrzyskich lasach.
Będzie smaczna niespodzianka z akcentem grzybowym – gotowanie z Jakubem Wolskim Hell's Kitchen, popularnym kucharzem „piekielnej kuchni” – tym razem na bazie grzybów.
Leśnicy wraz z instytucjami partnerskimi przygotowali quizy i konkursy z nagrodami, atrakcje dla dzieci oraz wystawy prezentujące skarby świętokrzyskich lasów i możliwości uprawiania sportu, turystyki i rekreacji w lesie. Zorganizowany zostanie także jarmark artykułów z darów natury. Będzie można posłuchać leśnej i myśliwskiej muzyki.
W programie (w godz. 11-17, Stadion Leśny w Kielcach):
- wybór najlepszego grzybiarza,
- gotowanie z Jakubem Wolskim Hell's Kitchen,
- pokazy kół gospodyń wiejskich – potrawy z darów lasu,
- Dobre z Lasu, czyli Zdrowa żywność z polskich lasów,
- występ grzyboznawcy,
- lasy w mieście,
- turystyka leśna,
- aktywności sportowe w lesie,
- spacery z leśnikiem,
- warsztaty przyrodnicze,
- muzyka myśliwska,
- pokazy sokolnicze,
- jarmark artykułów z darów natury,
- konkursy z nagrodami.
Wydarzenia towarzyszące (w godz. 11-17, Stadion Leśny w Kielcach):
- Prezentacja Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” – stoiska tematyczne nadleśnictw tym razem wokół tematu turystyki dotyczące sportu i rekreacji w lesie, akcji „Czas w las”, bezpieczeństwa w lesie (orientacja w terenie, zagrożenia), projektu ochrony, zachowania i promocji „Dąb Bartek. Nasz wspólny znajomy”, obiektów turystycznych, edukacyjnych, kulturowych i historycznych w lasach;
- Prezentacja marki Lasów Państwowych „Dobre z Lasu”, która jest częścią szerszego projektu Lasów Państwowych pn. „Zdrowa żywność z polskich lasów”. Ma na celu promowanie dziczyzny, miodów oraz płodów runa leśnego pochodzących z polskich lasów. To umożliwienie dostępu do ekologicznej, naturalnej i zdrowej żywności. Realizacja tego zadania jest możliwa dzięki prowadzonej przez polskich leśników zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarce leśnej. Pozwala ona na korzystanie z dóbr, które daje las, bez wyrządzania mu szkody i zaburzania naturalnej harmonii;
- Prezentacja działania „Pszczoły wracają do lasu”, na którym będzie można spróbować leśnych miodów i sił w dzianiu barci oraz porozmawiać z leśnikami – pszczelarzami;
- Stoiska wystawowe instytucji i organizacji partnerskich (m.in. Polski Związek Łowiecki, Świętokrzyski Park Narodowy, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku, służb mundurowych (policja, straż pożarna), Muzeum w Tokarni, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach, Kohorta Stowarzyszenie Historyczno – Eksploracyjne, Kwalifikowana Pierwsza Pomoc – Świętokrzyskie, Zielarski Kącik Karii);
- Pokaz Koneckiego Klubu Karate Kyokushin;
- Pokaz Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu;
- Pokazy Kół Gospodyń Wiejskich i konkursu „Natura od Kuchni”;
- Pokazy Klubów Sportowych i konkursu „Sportowa Natura”;
- Spacery tematyczne pod przewodnictwem leśników;
- Jarmark świętokrzyskich producentów artykułów z darów natury.
Gość specjalny: Jakub Wolskim Hell's Kitchen!
Wstęp wolny – zapraszamy!! Czeka smaczna niespodzianka!
Organizatorzy: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów, Zagnańsk.
Partnerzy: Urząd Miasta Kielce, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.
Patronat honorowy: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Miasta Kielce.
Patronat medialny: TVP3 Kielce, Radio Kielce, Echo Dnia, Radio EM.
Miejsce:
Lasy nadleśnictw: Daleszyce, Łagów i Zagnańsk (grzybobranie), Stadion Leśny w Kielcach (piknik).
Termin:
18 września, godz. 8.00-17.00
Osoby do kontaktu:
Monika Karst – Nadleśnictwo Kielce
e-mail: monika.karst@radom.lasy.gov.pl
Telefon: 41 335 63 87, tel. kom. 661 991 986
Andrzej Zagnieński – Nadleśnictwo Łagów
e-mail: andrzej.zagnienski@radom.lasy.gov.pl
Telefon: 41 307 40 23, tel. kom. 519 350 510
Paweł Kosin – Nadleśnictwo Daleszyce
e-mail: pawel.kosin@radom.lasy.gov.pl
Telefon: 41 317 19 68
Link do mapy grzybobrania: https://cutt.ly/MCxPLB4